Nasz patron
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

Ważne informacje

Dla rodziców

Wykaz podręczników i ćwiczeń
Przejdź

Nasza kadra

Nasza kadra

Wykaz nauczycieli i personelu
Przejdź

Rada rodziców

Rada rodziców

Działania rady rodziców
Przejdź

Samorząd uczniowski

SU

SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Przejdź

Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte.

(A lato było piękne tego roku).

I tak śpiewali: Ach, to nic,
że tak bolały rany,
bo jakże słodko teraz iść
na te niebiańskie polany.

K.I. Gałczyński

 

Patron szkoływesterplatte 5

Nasza szkoła nosi dumne imię:


Bohaterów Westerplatte

 

„Wiemy, że tu, na tym miejscu, na Westerplatte, we wrześniu 1939 roku, grupa młodych Polaków, żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, trwała ze szlachetnym uporem, podejmując nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę bohaterską. Pozostali w pamięci narodu jako wymowny symbol. Trzeba, ażeby ten symbol wciąż przemawiał, ażeby stanowił wyzwanie dla coraz nowych ludzi i pokoleń Polaków. Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować". Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych”.
Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12 czerwca 1987 r.

 

OBRONA WESTERPLATTE

WRZESIEŃ 1939r. 

800px Westerplatte maps 1

W latach 1926-1939 na półwyspie Westerplatte znajdującym się w północnej części Wolnego Miasta Gdańska znajdowała się Polska Wojskowa Składnica Tranzytowa. Odrodzona Polska, nie mająca własnego portu morskiego , korzystała z Gdańska jako bazy dla przeładunku nadchodzącego z zagranicy drogą morską uzbrojenia dla polskiej armii.

 

  pobrane

atak

1 września 1939 r. Niemcy dokonali agresji na Polskę atakując ją z trzech stron- zachodu, południa i północy.

 

 

 

 

półwysep

 

Jednym z najsilniejszych punktów oporu przeciw
niemieckim wojskom, stał się niewielki garnizon
wojskowy broniący półwyspu Westerplatte.

 

 

 

 

wester03Polska załoga broniąca Westerplatte liczyła w tym czasie około 182 oficerów, podoficerów i szeregowych oraz 20 pracowników cywilnych, którzy w wypadku wybuchu wojny mieli być włączeni do załogi Składnicy. Uzbrojenie załogi Składnicy składało się z karabinów i pistoletów, działa kalibru 75mm,2 działek przeciwpancernych,4 moździerzy oraz około 1000 granatów ręcznych. Hełmy posiadało tylko 38 żołnierzy. Wysłane z Gdyni uzupełnienie sprzętu zatrzymane zostało przez władze Gdańska ,w tym bezcenny ,w wypadku konfliktu zbrojnego, sprzęt medyczny i lekarstwa.

 

 

 

zdjÖcie 1

 

Siły niemieckie biorące udział w szturmach na Westerplatte ocenia się na około 1500 żołnierzy, oddziały ciężkich karabinów maszynowych, artylerii polowej i moździerzy. Piechotę wspierała ciężka artyleria pancernika Schleswig-Holstein ,a 2 września także lotnictwo.

 

 

 

 

zdjÖcie 2

Polscy obrońcy Westerplatte , według planów dowództwa armii, mieli bronić Składnicy przez 12 godzin. Polski garnizon wojskowy na Westerplatte, w liczbie nieco ponad 200 żołnierzy, bronił się przed frontalnym atakiem niemieckiego wojska 7 dni.

 

 

 

Bundesarchiv Bild 183 2008 0513 500 Danzig Westerplatte Wald

 

 

Dopiero gdy cały rejon został zrównany z ziemią , a załoga Westerplatte była kompletnie wyczerpana ciągłymi walkami, brakiem ciepłego pożywienia i wody do picia oraz możliwością dłuższego wypoczynku ,doszło do kapitulacji. Wyczerpani polscy żołnierze dostali się do niemieckiej niewoli. Straty wśród polskich żołnierzy wynosiły 15 zabitych i około 50 rannych. Wśród Niemców były 6 razy większe.

 

 

 

tv ktkpTURBXy81NzRhM2JlY2RjMzE2MTBkNmM4OTUxMDAwM2QyZDFmZS5qcGeRkwIAzQHk

W geście uznania dla waleczności polskich żołnierzy, niemiecki dowódca –generał Friedrich Eberhard pozwolił polskiemu dowódcy-majorowi Henrykowi Sucharskiemu zachować broń białą, co było wyrazem wielkiego szacunku.

 

 

 

 

 

 

flagaPL

Postawa Bohaterów Westerplatte stała się przykładem dla walczącego Narodu, wzorem bohaterskiej obrony Ojczyzny.


CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

 

 

 

 

 

Zdjęcia pochodzą z następujących stron internetowych:

1. http://gimn2wysz.pl/edukacja/Patron/o_patronie.html
2. http://nowahistoria.interia.pl/historia-na-fotografii/obrona-westerplatte-zdjecie,iId,1551048,iAId,124409
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Westerplatte#/media/File:Westerplatte_maps_1.png
4. http://www.1939.pl/film/fabularne_1939/westerplatte.htm
5. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Westerplatte#/media/File:Bundesarchiv_Bild_183-1989-516-505,_Westerplatte,_hissen_der_Reichskriegsflagge.jpg
6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Westerplatte#/media/File:Westerplatte_kapitulacja.jpg