Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

9.01.2019r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim ( Projekt „ Wczoraj i dziś sukcesem na jutro-„Zajęcia przyrodnicze dla uzdolnionych z eksperymentowaniem) uczestniczyli w zajęciach, gdzie:

• uczyli się rozpoznawać dzikie zwierzęta,
• uczyli się zachowania w kontakcie z dzikim zwierzętami,
• poznawali język łowiecki (słuchy, trzeszcze , skoki, basior, ambona, chwost,
fajki, farba…),
• oglądali trofea, poroża zwierząt,,
• poznawali akcesoria łowieckie- wabiki,
• kształtowali postawę dotyczącą zjawiska nadmiernej liczebności niektórych gatunków zwierząt łownych i konieczności ich eliminacji ze środowiska pewnej ich liczby poprzez odstrzał

Dziękuję p. Sylwestrowi Dębnemu -członkowi Koła Łowieckiego „Darz bór” Lądek-Zdrój oraz p. Łukaszowi Głowackiemu -pracownikowi Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego za przeprowadzenie zajęć- M. Zimna-nauczyciel przyrody.

Uczniowie klas czwartych zaprojektowali gry planszowe, dotyczące tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W Internecie zasięgnęli informacji o znaczeniu znaków drogowych oraz o sposobach powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach.

Z Internetu korzysta coraz więcej młodszych dzieci. Wraz z rozszerzającym się dostępem do technologii, zwiększa się skala zagrożeń, które mają wpływ na funkcjonowanie dzieci.Młody użytkownik Internetu nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożeń, dlatego powinien poznać zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.
Na podstawie opracowanego scenariusza, wychowawcy klas I-III przeprowadzili zajęcia pt.: "Bezpieczny w Sieci". Celem zajęć było kształtowanie postawy bezpiecznego użytkownika Internetu, nabywanie umiejętności zachowania się w krytycznej sytuacji oraz poznawanie zagrożeń jakie niesie Internet. Kolejnym etapem działań było wykonanie gazetki "Bezpieczny w Sieci", na której zamieszczono ważne informacje dla uczniów oraz rady dla rodziców i linki do przydatnych stron. Została zorganizowana wystawa prac plastycznych "Przyjaciele z Sieci".

20.12.2018 klasa7a uczestniczyła w warsztatach pieczenia i dekorowania pierniczków. Bardzo dziękujemy pani Renacie Kaweckiej i uczniom Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim którzy przeprowadzili warsztaty. 

Uczniowie dowiedzieli się jak można samodzielnie zrobić lukier oraz w jaki sposób przygotować ciasto na pierniczki. Wszystkie ciastka były pyszne i pięknie ozdobione. Każdy mógł malować wzory i zdobić ciastka według własnego pomysłu.

Święta Bożego Narodzenia już niebawem. Kojarzą się nam z choinką, barszczem, pierogami z kapustą i grzybami, karpiem…

Dla wielu przedświąteczną tradycją jest pieczenie ciasteczek. Zapach pieczonych pierniczków, cynamonu, imbiru, kardamonu, goździków, gałki muszkatołowej od zawsze kojarzy się ze świętami.

19 grudnia 2018r. klasa VIII „b” uczestniczyła w warsztatach kulinarnych –„Pieczenie i lukrowanie pierników”.

Dziękujemy p. Renacie Kaweckiej za przeprowadzenie zajęć i przekazanie cennych informacji na temat przepisów na piernikowe ciasta i lukier.

Wychowawca klasy-Maria Zimna

W bieżącym tygodniu, w radosny, świąteczny nastrój wprowadził wszystkich zapach pierników, które uczniowie z klasy I A ozdabiali lukrem wg własnego upodobania. Smakowite ciasteczka dzieci przygotowały na klasowe, uroczyste spotkanie wigilijne. 

Wych. A. Mrozek

Dnia 14 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej  odbył się cykliczny konkurs matematyczny gmin Masywu Śnieżnika. W tym roku to już XIX Mikołajowy Konkurs Matematyczny. Szkołę Podstawową w Stroniu Śląskim reprezentował Bartosz Wędziński z klasy VIII A i Szymon Sztuka z klasy VIII B, którzy zmagali się z zadaniami otwartymi, obok uczniów ze szkół podstawowych z  Międzylesia, Domaszkowa, Wilkanowa i obu szkół z Bystrzycy Kłodzkiej. Szczególne gratulacje składamy Szymonowi Sztuce, który zajął wysokie II miejsce. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie naszej szkoły również zajmą miejsca na podium.

Pani Agnieszka Pobiarzyn, mama Karoliny z naszej klasy przeprowadziła dziś zajęcia plastyczne. Dzieci w grupach odrysowywały dłonie na papierze ,potem wycinały rysunki i sklejały w taki sposób aby powstawały bałwanki. Praca była ciekawa choć wymagała cierpliwości.  Efekty możemy podziwiać na wystawie.  Dziękujemy Pani Agnieszce za poświęcony czas i pokazanie zupełnie nowej techniki " lepienia" bałwanów bez śniegu:)

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

 

Po warsztatach, dzięki którym wykonaliśmy dekoracje ,postacie do legendy opowiadającej o powstaniu kapliczki na Przełęczy Puchaczówka, po wielu próbach pojechaliśmy na II Zderzenie Legend Ziemi Kłodzkiej. Festiwal odbył się w kawiarni  kłodzkiego  KOKu. Udział wzięło 9 grup teatralnych z naszego regionu. 

 Wszystko było wspaniale przygotowane a sam festiwal odbył się w kameralnych warunkach i miłej atmosferze. Dzieci z naszej szkoły , z klasy IIIa występowały jako postaci, reagowały stosownie do tego co działo się na scenie oraz tworzyły tło muzyczne. 

Jurorzy docenili nasz występ i przyznali nam I miejsce  razem z inną grupą teatralną , którą też uhonorowano pierwszą nagrodą. Ten występ był dla nas dużym sprawdzianem ( zwłaszcza, że dzieci musiały improwizować)  i ogromnym sukcesem !!!

Dziękujemy Pani Alicji Witczak , Radzie Rodziców z naszej szkoły oraz rodzicom: Urszuli Sienkiewicz i Joannie Wołczek za pomoc i wsparcie.

Tekst Anetta Oostenbronk
Foto : Joanna Wołczek

Pani Joanna Kuzminska-Zaucha wraz z klasa Va poczuli świąteczny klimat. Klasowe dekorowanie choinki, o którą zadbali rodzice było pełne uśmiechów i radości. Życzymy każdemu takiej empatii do świata :) \

6 grudnia w klasie III a był niezwykły . Odwiedził nas Mikołaj że swoją pomocniczą Dzwoneczkiem. Były wspaniałe prezenty i ważne rozmowy z naszymi gośćmi.  Dziękujemy !!!

Klasa 1 A pojechała do Św. Mikołaja do kopalni  w Złotym Stoku. Pierwszaki z zapałem tropili ślady i znaki prowadzące do groty Świętego. Zwiedzanie kopalni połączone z zadaniami do wykonania zaangażowały wszystkich uczestników. Dzieci poszukiwały diamentów, malowały gipsowe anioły i zdobyły certyfikat Kopalni Złota. Wyprawa była pełna wrażeń i atrakcji  przez co bardzo udana. 

                                                                           Wych. Anita Mrozek

6 grudnia 2018 roku uczniowie klasy III a wzięli udział w zajęciach sportowych "Lekkoatletyka dla każdego". Dzieci ćwiczyły z zapałem pod kierunkiem trenera pani Małgorzaty Wijatyk.
Wszystkim dzisiejsza ,mikołajkowa lekcja wychowania fizycznego bardzo się podobała. 

Tekst i foto Anetta Oostenbrink