Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

Dnia 01.02.2018 w Lądku Zdroju
Odbyly się Powiatowe Zawody w Narciarstwie Alpejskim
Szkołę Podstawową w Stroniu Śląskim reprezentowali uczniowie:
Dz:
Zuzanna Urbaniak kl. 4a
Jagoda Figurska kl.6a
Amelia Wiktorska kl. 7a
Chł:
Jakub Gąsior kl. 4c
Jakub Ziobro kl. 3 c
Tomasz Kawecki kl. 3c
Uczniowie zdobyli 2 miejsce drużynowo dla szkoły o osiągnęli wysokie miejsca indywidualnie.
Opiekun grupy p. Marek Balicki.
Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!!!
Dziękujemy RR za zorganizowanie transportu na zawody.

1517508541729Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim, członkowie grupy "Banialuki" - Tatiana Stercuła, Aleksandra Jałowiecka i Maksymilian Maciejski uczestniczyli w działaniu FLMŚ Giving Citcle 31.01.2018 w Bystrzycy Kłodzkiej. Dzięki publiczności, sponsorom, a w szczególności zaangażowaniu grupy inicjatywnej prezentującej projekt udało się im zdobyć 1500,00 na zakup kurtyny scenicznej dla szkoły w Stroniu Śląskim. Uczniowie słowami "Bajki o rybaku i złotej rybce" opowiedzieli o pasji teatralnej i działaniach grupy. Za pomoc w organizacji działania i opiekę nad grupą podziekowania dla pani Sylwii Wołoszyn, Marzeny Balickiej oraz rodziców Oli, Tatiany i Maksa!!!

 

Dnia 30.01.2018 roku w ramach podsumowania projektu „Cztery Żywioły – woda, ogień, powietrze, ziemia wokół nas”- moduł ogień, uczniowie z klas IV – VII uczestniczyli w wycieczce do Bystrzycy Kłodzkiej. Zwiedzili Muzeum Filumenistyczne – tu poznali historię niecenia ognia, oglądali etykiety zapałczane, zapalniczki pochodzące z różnych epok historycznych. Następnie Pani przewodnik oprowadziła nas po mieście. Dziękujemy nauczycielom koordynatorom i rodzicom za zorganizowanie wycieczki i opiekę.

 
logo pamper 0
Już po raz drugi Szkoła Podstawowa włącza się do zbiórki materiałów pielęgnacyjnych dla hospicjum dzieci z Dolnego Śląska. Akcji patronuje Prezydent Wrocławia.

Czas trwania 1-28 lutego 2018 r. Miejsce zbiórki - Szkoła Podstawowa. Koordynatorzy szkolni- p. A. Mrozek, p. A. Stercuła, p. J. Grzybowski.
Zbiórka została zarejestrowana i widnieje w wykazie zbiórek publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem: 2018/51/KS
Zbieramy: pieluchomajtki (rozmiar 3,4,5,6, S, M), chusteczki i ręczniki papierowe, środki pielęgnacyjne( oliwki, kremy na odparzenia, mydło w płynie, szampon dla dzieci itp. ), papier toaletowy, chemię gospodarczą (płyny do naczyń, do mycia podłóg, hipoalergiczne proszki do prania), lignina, gaziki jałowe, płyny dezynfekujące, blender do rozdrabniania pokarmu, inhalatory do dróg oddechowych. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy Stronie Śląskie do wsparcia hospicjum dla dzieci.

„MEDITEST”- VIII edycja

Celem konkursu było:
a) promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia
b) pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu,
c) c)zwiększenie ich świadomości zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego
d) oraz postępowania w nagłych wypadkach.
Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z klas IV-VII.
Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań.
Wyniki-623 uczestników z województwa dolnośląskiego:

Klasy IV- V:
EZERYŃSKA ZUZANNA- 18 miejsce
LASKA DOMINIK - 18 miejsce
OLSZEWSKA MILENA - 24 miejsce
GĄSIOR JAKUB - 28 miejsce
FRODYMA DAWID - 32 miejsce

Klasy VI-VI:

MARGOWICZY JAKUB - 23 miejsce
SUMIK JAKUB - 25 miejsce
WĘDZIŃSKI BARTOSZ - 25 miejsce
ŁANUCHA JULIA - 32 miejsce
LEGIEŃ SŁAWOMIR - 32 miejsce
JASIK BARTOSZ - 33 miejsce
SAMEK MARTYNA - 35 miejsce
MĘTEL ALEKSANDRA - 39 miejsce
KUJAWIAK FILIP - 40 miejsce

Gratulacje-szkolni koordynatorzy: Maria Zimna, Dorota Jaworek.

 

Warsztaty językowe 15-19.01.2018

Dnia 10 stycznia 2018 roku odbył się w CETiKu bal przebierańców dla najmłodszych ( klasy I-III).
Zabawę dla dzieci poprowadził D.J Mysza - Mateusz Grzegorzewski.

Wychowawcy klas, rodzice, a przede wszystkim dzieci dziękują panu Mateuszowi za super zabawę.
Dziękujemy również rodzicom, którzy włączyli się w pomoc w trakcie zabawy.
Wychowawcy klas I-III

3 stycznia 2018 roku na spotkanie z uczniami klas IVa i IIa przybył Adam Oostenbrink. Został zaproszony, żeby opowiedzieć dzieciom o swojej niezwykłej podróży do Nepalu. Na przełomie lipca i sierpnia 2017 roku skompletował sprzęt, zaszczepił się przeciw wszelkim możliwym  chorobom, wykupił wizę i bilet i poleciał najpierw do New Dehli. Tam spędził tylko trzy dni. Miasto nie było na tyle interesujące żeby tam dłużej zostać.  Autobusem w porze monsunowej wyruszył do Katmandu w Nepalu. Z wieloma przygodami, po 56 godzinach dotarł na miejsce. Opowiadał dzieciom o wspaniałych miejscach, które zobaczył i o ludziach , których poznał. Dzieci mogły zobaczyć na zdjęciach zupełnie inny świat niż ten, który znamy. Był również pokaz sprzętu z wyprawy . Najbardziej zafascynowało wszystkich krzesiwo i nadmanganian potasu - jego wygląd i zastosowanie. Na końcu przyszedł czas na pytania - uczniowie dopytywali naszego gościa o wiele rzeczy, które je interesowały a nasz gość o tym nie mówił. Adam otrzymał wspaniałe laurki i podziękowania. Myślę, że spotkanie było naprawdę udane i na długo zostanie w pamięci dzieci. Może będzie inspiracją dla kogoś w dorosłym życiu? Kto wie?

Podziękowania za to ciekawe spotkanie składają również wychowawczynie : Joanna Kuźmińska i Anetta Oostenbrink
Tekst Anetta Oostenbrink
Foto : Joanna Kuźmińska , Anetta Oostenbrink, Adam Oostenbrink

Nasza szkoła brała udział w akcji BohaterON. Włącz historię. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego i ukazanie Powstania przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział. Uczniowie naszej szkoły wysłali 50 kartek do wybranych przez siebie powstańców.

Koordynatorem akcji był p. Jarosław Grzybowski.

Scan 1 1

 

 

Dzieci z klasy Ib z wychowawczynią U. Górecką dziękują rodzicom za piękne przygotowanie klasowej Wigilii.
Życzymy Wesołych Świąt

 

 

19 grudnia 2017 roku w klasie II a zapanował świąteczny nastrój . Już po raz drugi odbyły się warsztaty dla uczniów, podczas których dzieci wykonywały stroiki bożonarodzeniowe. Podobnie jak rok temu mama Mileny Burdon i Mai Wołczek prowadziły zajęcia, pokazywały zasady wykonania stroików i pomagały dzieciom w ozdabianiu. Przygotowaliśmy gałązki z różnych drzew iglastych a dzieci przyniosły bombki i inne ozdoby. Dzieciaki wykazały dużą pomysłowość w pracy, ale podpowiedzi mam były bezcenne. W sumie powstały naprawdę piękne stroiki, które ozdobią stoły dzieci z naszej klasy. Tym wspanialsze, że wykonane własnoręcznie !
Dziękuję serdecznie Pani Izabeli Madeła- Burdon, Pani Joannie Wołczek oraz Państwu Tomaszewicz za zaangażowanie w działania na rzecz klasy.

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

 

 

W dniu 14.12 .2017 w ramach projektu Naukobus, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik dotarł do naszej szkoły bus wyposażony 14 stacji badawczych. Wizyta trwała 2 dni. W tym czasie stacje badawcze były rozstawione w szkole, a uczniowie w towarzystwie animatorów mogli z nich korzystać przez 6 godzin dziennie. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda zrozumienia praw nauki. Siedząc na wirującym krześle można „poczuć” teorię zachowania momentu pędu, kulki z tablicy Galtona ukazują rozkład krzywej Gaussa, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.