Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

21.11.2017r. uczniowie klas IIIc i IIId z organizatorkami A. Mrozek i D. Borecką pojechali do Wrocławia na rewię na lodzie "Królowa Śniegu" wg baśni H. Ch. Andersena. Barwne widowisko dostarczyło uczestnikom wielu wrażeń estetycznych. 
Po spektaklu uczniowie odwiedzili park trampolin "Gojump". Wszyscy bawili się wspaniale. Wycieczka była bardzo udana.

Po raz kolejny uczniowie klas I-VII ze Szkoły Podstawowej im .Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim dołączyli do akcji organizowanej przez Miejskie Przedszkole im .Jana Pawła II- zbiórka żywności dla psów i kotów podopiecznych fundacji „Pod psią gwiazdą” w Polanicy-Zdrój.
Celem akcji jest uwrażliwienie dzieci na problemy i potrzeby zwierząt, mobilizacja do podjęcia działań mających na cele niesienie bezwarunkowej pomocy oraz ukazanie różnych aspektów działania na rzecz wolontariatu.
Zebraliśmy 70 kg suchej karmy i puszki.
Uczniowie wykazali dużą wrażliwość. Dziękuję wszystkim wychowawcom, uczniom i rodzicom za zaangażowanie podkreślając jak istotne jest wychowanie w duchu poszanowania zwierząt i pomagania innym.
Szkolny koordynator: Maria Zimna

Uczniowie klas V „b ”ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim po raz kolejny włączyli się do akcji „Dokarmiamy ptaki” organizowanej przez Nadleśnictwo Lądek-Zdrój i Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Dnia 23 listopada 2017r. udaliśmy się do parku koło szkoły.

Zima to trudny czas dla ptaków w parku.. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypie śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. W parku pokrytym śniegową pierzynką często możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać.

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów - nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.

Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy - tzw. zimowe kule.

Zimowa kula to połączenie tłuszczu, nasion oraz orzechów. Kula znajduje się w siateczce, która umożliwia łatwy dostęp do pożywienia i zapobiega jej rozpadaniu.

Opiekunowie grupy: p. Łukasz  Głowacki- pracownik ŚPK

p. Maria Zimna-nauczyciel przyrody

 

21 listopada 2017 r. uczniowie klasy V „b”, VI „a”, VI „c” ze Szkoły Podstawowej im.Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląkim uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny „Ile lat ma Guś”.

Cele ogólne zajęć:

 • utwalenie zdobytej wiedzy statystycznej,

 • wprowadzenie nowych pojęć statystycznych,

 • zapoznanie uczniów z nowymi formami prezentacji danych w formie graficznej.

Cele szczegółowe:

 • uczeń zna dominaty I średniej arytmetycznej, potrafi wskazać te wartosci wśród badanej zbiorowości,

 • uczeń potrafi przedstawić dane statystyczne w formie graficznej 9na wykresie),

 • uczeń zna podstawowe etapy badania statystycznego.

Pojęcia statyczne występujące w zajęciach:

 • wykres liniowy,

 • wyznaczanie wartosci minimalnej I maksymalnej,

dominata,

 • średnia arytmetyczna,

 • wykres słupkowy,

 • piramida wieku.

17 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte po raz kolejny uczniowie klas IV-VII przystąpili do konkursu.

Jego celem  było:

 • promowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia
 • pogłębienie znajomości budowy i funkcjonowania własnego organizmu,
 • zwiększenie ich świadomości zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego
 • oraz postępowania w nagłych wypadkach.

Uczestnicy: D. Laska, A. Mętel, J. Gąsior, M. Samek, B. Frodyma, F. Kujawiak, J. Sumik, Z. Ezeryńska,
M. Olszewska, J. Łanucha, B. Jasik, S. Legień, B. Wędziński, J. Margowniczy

Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań.
Oczekujemy na wyniki.

Szkolni koordynatorzy: M. Zimna, D. Jaworek

10 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się po raz kolejny Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych. Uroczystość była związana z 99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda klasa przygotowała wybraną wcześniej pieśń i podczas apelu ja prezentowała. Uczniowie prowadzący krótko przedstawili zebranym rys historyczny oraz opowiadali o historii poszczególnych pieśni. Prezentowane pieśni pochodziły z okresu I i II wojny światowej oraz najnowszej historii Polski. Wszyscy z przyjemnością i należną uwagą wysłuchali np.: "My Pierwsza Brygada", " Piechota", " Pałacyk Michla", "Serce w plecaku", "Mury" czy " Ballada o Janku Wiśniwskim". Czekamy na kolejny przegląd za rok.

Klasy IV- VII
1 miejsce: Julia Cieślak – klasa V
2 miejsce: Weronika Madejczyk klasa VII
3 miejsce: Dominik Zborowski – klasa VII

Wyróżnienia:
Jakub Margowniczy, Bartosz Jasik, Izabella Olczyk, Marta Madejczyk, Karolina Prorok, Bogdan Berger.
Klasy I – III
1 miejsce: Oliwia Pacek
2 miejsce: Natalia Kordyjaczna
3 miejsce Oliwier Kołaczyk

Zabawa Halloween 30.10.2017- klasy 7a, 6, 6c.

Wyniki konkursu „Jesienny krajobraz” organizowanego dla las I – VII.

Klasy IV - VII
I miejsce – Zuzanna Urbaniak – klasa IVA, Tatiana Stercuła - klasa IV
II miejsce – Julia Grzelak klasa IV Bartosz Jasik – klasa VIIA
III miejsce – Julia Cieślak – klasa VB, Natalia Grzelak klasa VII

Klasy I - III
I miejsce - Jakub Dziuba klasa I
II Antoni Mroczek klasa III, Maria Mroczek klasa I
III- brak

Drzeworyt odbijany na papierze czerpanym z nasionami kwiatów - VIA.

Dnia 03.11.2017 Uczniowie klasy Ib z wychowawczynią Urszulą Górecką odwiedzili Klub Honorowego Krwiodawstwa w Stroniu Śląskim działającym przy Polskim Czerwonym Krzyżu "PCK".
Dzieci zostały bardzo miło przyjęte przez wiceprezesa klubu pana Jacka Matyszkiewicza. Uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się Polski Czerwony Krzyż, a także jak ważna jest dla ratowania życia ludzkiego krew. W samym Stroniu Śląskim krew oddaje 400 osób. Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. 

Dzieci zostały przywitane smacznym pączkiem. Każde dziecko dostało książeczkę
edukacyjną oraz zabawkę " jo-jo" w kształcie serduszka.
Dziękujemy Panu Jackowi za zaproszenie i za ciekawą lekcję ratowania życia.

WYNIKI KONKURSU NA NAJZABAWNIEJSZĄ DYNIĘ – OZDOBĘ NA HALLOWEEN

I MIEJSCE - MAGDALENA GARNIER
II MIEJSCE - IGA NUCKOWSKA
III MIEJSCE- NINA SOŁOŃ

WYRÓŻNIENIA :

VANESSA JEWULSKA
ANNA SIENKIEWICZ
NICOLL CIEPLAK
KACPER CIEPLAK

GRATULUJEMY

Organizatorzy: R. Drebschok, A. Mrozek

Uczniowie klasy IIIc z p. A.Mrozek i p. R.Drebschok w przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych przygotowali galerię na korytarzu szkoły. Wystawa "Dla tych, którzy odeszli" upamiętniła  ludzi, których już nie ma wśród nas, jednak dzięki wspaniałej postawie i działalności za życia na zawsze pozostaną w naszej pamięci. 
W galerii wspomniano o Bohaterach Westerplatte, Św. Janie Pawle II, ks. Stefanie Witczaku "Kruszynie".
Umieszczono informację i fotografie słynnych Polaków, którzy zmarli w 2017 roku m.in. aktorów : Witolda Pyrkosza, Danutę Szaflarską oraz muzyków i kompozytorów:  Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa  Wodeckiego.
Wystawę mogli  zwiedzić wszyscy uczniowie. 
"Kto żyje w sercach tych, którzy pozostają, nie umiera"

25 października 2017 uczniowie klas młodszych z naszej szkoły zostali zaproszeni na spektakl o tematyce ekologicznej "Kolory miasta".
Opowiedziana historia była ciekawym połączeniem bajki z problemami współczesnych miast – utrzymania czystości. Bardzo barwny i ciekawy przekaz rewelacyjnie wpisywał się w wiek i poziom dzieci. Dodatkowym atutem był udział wybranych uczniów w "odczarowywaniu" miasta , aby stało się znowu kolorowe i czyste. Świetne przedstawienie z przekazem. Wszystkim się bardzo podobało! Sponsorem przedstawienia była Gmina Stronie Śląskie.

Foto : Sylwia Madejczyk
Tekst : Anetta Oostenbrink