Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

W bieżącym tygodniu, w radosny, świąteczny nastrój wprowadził wszystkich zapach pierników, które uczniowie z klasy I A ozdabiali lukrem wg własnego upodobania. Smakowite ciasteczka dzieci przygotowały na klasowe, uroczyste spotkanie wigilijne. 

Wych. A. Mrozek

Dnia 14 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej  odbył się cykliczny konkurs matematyczny gmin Masywu Śnieżnika. W tym roku to już XIX Mikołajowy Konkurs Matematyczny. Szkołę Podstawową w Stroniu Śląskim reprezentował Bartosz Wędziński z klasy VIII A i Szymon Sztuka z klasy VIII B, którzy zmagali się z zadaniami otwartymi, obok uczniów ze szkół podstawowych z  Międzylesia, Domaszkowa, Wilkanowa i obu szkół z Bystrzycy Kłodzkiej. Szczególne gratulacje składamy Szymonowi Sztuce, który zajął wysokie II miejsce. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uczniowie naszej szkoły również zajmą miejsca na podium.

Pani Agnieszka Pobiarzyn, mama Karoliny z naszej klasy przeprowadziła dziś zajęcia plastyczne. Dzieci w grupach odrysowywały dłonie na papierze ,potem wycinały rysunki i sklejały w taki sposób aby powstawały bałwanki. Praca była ciekawa choć wymagała cierpliwości.  Efekty możemy podziwiać na wystawie.  Dziękujemy Pani Agnieszce za poświęcony czas i pokazanie zupełnie nowej techniki " lepienia" bałwanów bez śniegu:)

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

 

Po warsztatach, dzięki którym wykonaliśmy dekoracje ,postacie do legendy opowiadającej o powstaniu kapliczki na Przełęczy Puchaczówka, po wielu próbach pojechaliśmy na II Zderzenie Legend Ziemi Kłodzkiej. Festiwal odbył się w kawiarni  kłodzkiego  KOKu. Udział wzięło 9 grup teatralnych z naszego regionu. 

 Wszystko było wspaniale przygotowane a sam festiwal odbył się w kameralnych warunkach i miłej atmosferze. Dzieci z naszej szkoły , z klasy IIIa występowały jako postaci, reagowały stosownie do tego co działo się na scenie oraz tworzyły tło muzyczne. 

Jurorzy docenili nasz występ i przyznali nam I miejsce  razem z inną grupą teatralną , którą też uhonorowano pierwszą nagrodą. Ten występ był dla nas dużym sprawdzianem ( zwłaszcza, że dzieci musiały improwizować)  i ogromnym sukcesem !!!

Dziękujemy Pani Alicji Witczak , Radzie Rodziców z naszej szkoły oraz rodzicom: Urszuli Sienkiewicz i Joannie Wołczek za pomoc i wsparcie.

Tekst Anetta Oostenbronk
Foto : Joanna Wołczek

Pani Joanna Kuzminska-Zaucha wraz z klasa Va poczuli świąteczny klimat. Klasowe dekorowanie choinki, o którą zadbali rodzice było pełne uśmiechów i radości. Życzymy każdemu takiej empatii do świata :) \

6 grudnia w klasie III a był niezwykły . Odwiedził nas Mikołaj że swoją pomocniczą Dzwoneczkiem. Były wspaniałe prezenty i ważne rozmowy z naszymi gośćmi.  Dziękujemy !!!

Klasa 1 A pojechała do Św. Mikołaja do kopalni  w Złotym Stoku. Pierwszaki z zapałem tropili ślady i znaki prowadzące do groty Świętego. Zwiedzanie kopalni połączone z zadaniami do wykonania zaangażowały wszystkich uczestników. Dzieci poszukiwały diamentów, malowały gipsowe anioły i zdobyły certyfikat Kopalni Złota. Wyprawa była pełna wrażeń i atrakcji  przez co bardzo udana. 

                                                                           Wych. Anita Mrozek

6 grudnia 2018 roku uczniowie klasy III a wzięli udział w zajęciach sportowych "Lekkoatletyka dla każdego". Dzieci ćwiczyły z zapałem pod kierunkiem trenera pani Małgorzaty Wijatyk.
Wszystkim dzisiejsza ,mikołajkowa lekcja wychowania fizycznego bardzo się podobała. 

Tekst i foto Anetta Oostenbrink 

16listopada 2018 uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez „ Teatr Wyobraźni” z Lądka Zdroju. Zajęcia opierały się na „ Legendzie o Kapliczce przy Przełęczy Puchaczówka”. Prowadzący pan Piotr Kochanowski wraz z Panią Alicją Witczak czuwali nad wszystkim , cierpliwie tłumacząc kolejne etapy prac. Dzieci wykonały samodzielnie podobizny bohaterów legendy , pomagały wykonać dekoracje i wymyśliły nazwę teatru : „ Teatr Pomysłów”.
Całość opiera się na improwizowanych dialogach , których podstawą jest treść legendy.
Odbyły się już pierwsze przymiarki do odtwarzania ról. Wszystkim podobały się zajęcia a dzieci poradziły sobie znakomicie!
Przed nami jeszcze sporo prób i prezentacja w Kłodzku.

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

Nasza szkoła włączyła się w akcję stowarzyszenia Pro Salute na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Aby pobić rekord musimy zrobić łańcuch min. 152 km (wszystkie szkoły). Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą. Szkolni koordynatorzy: Agnieszka Stercuła, Jarosław Grzybowski.

łańcuch 2


Klasa VIIA, IVC i VIB w akcji. Pomagamy, mamy już blisko 200 metrów łańcucha dla dzieciaków.

 

W środę 14.11.2018 klasa IIIa była na bardzo ciekawej wycieczce. Zwiedzaliśmy Hutę Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim. Dzieci miały okazje zobaczyć jak powstają kryształy i jak wygląda praca ludzi na różnych stanowiskach. Hale i produkcja zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. To było na pewno ciekawe doświadczenie!

Tekst Anetta Oostenbrink

Foto Joanna Wołczek

 

Dzieci z klasy III a z zaangażowaniem podjęły pomysł wychowawczyni promujący czytelnictwo . Do klasy przybył miś, dla którego dzieci wymyślały imię.
Ostatecznie został misiem Łapką. Dzieciaki zabierają go do domu ,gdzie koniecznie muszą mu coś przeczytać :) rodzice robili swoim czytającym dzieciom zdjęcia i powstała fotogaleria. Każdego dnia ktoś inny zabiera do siebie Łapkę.
Każdy pomysł na czytanie jest dobry!
Może ktoś skorzysta?

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

20181113 081103