Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

Pani Joanna Kuzminska-Zaucha wraz z klasa Va poczuli świąteczny klimat. Klasowe dekorowanie choinki, o którą zadbali rodzice było pełne uśmiechów i radości. Życzymy każdemu takiej empatii do świata :) \

6 grudnia w klasie III a był niezwykły . Odwiedził nas Mikołaj że swoją pomocniczą Dzwoneczkiem. Były wspaniałe prezenty i ważne rozmowy z naszymi gośćmi.  Dziękujemy !!!

Klasa 1 A pojechała do Św. Mikołaja do kopalni  w Złotym Stoku. Pierwszaki z zapałem tropili ślady i znaki prowadzące do groty Świętego. Zwiedzanie kopalni połączone z zadaniami do wykonania zaangażowały wszystkich uczestników. Dzieci poszukiwały diamentów, malowały gipsowe anioły i zdobyły certyfikat Kopalni Złota. Wyprawa była pełna wrażeń i atrakcji  przez co bardzo udana. 

                                                                           Wych. Anita Mrozek

6 grudnia 2018 roku uczniowie klasy III a wzięli udział w zajęciach sportowych "Lekkoatletyka dla każdego". Dzieci ćwiczyły z zapałem pod kierunkiem trenera pani Małgorzaty Wijatyk.
Wszystkim dzisiejsza ,mikołajkowa lekcja wychowania fizycznego bardzo się podobała. 

Tekst i foto Anetta Oostenbrink 

16listopada 2018 uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez „ Teatr Wyobraźni” z Lądka Zdroju. Zajęcia opierały się na „ Legendzie o Kapliczce przy Przełęczy Puchaczówka”. Prowadzący pan Piotr Kochanowski wraz z Panią Alicją Witczak czuwali nad wszystkim , cierpliwie tłumacząc kolejne etapy prac. Dzieci wykonały samodzielnie podobizny bohaterów legendy , pomagały wykonać dekoracje i wymyśliły nazwę teatru : „ Teatr Pomysłów”.
Całość opiera się na improwizowanych dialogach , których podstawą jest treść legendy.
Odbyły się już pierwsze przymiarki do odtwarzania ról. Wszystkim podobały się zajęcia a dzieci poradziły sobie znakomicie!
Przed nami jeszcze sporo prób i prezentacja w Kłodzku.

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

Nasza szkoła włączyła się w akcję stowarzyszenia Pro Salute na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Aby pobić rekord musimy zrobić łańcuch min. 152 km (wszystkie szkoły). Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą. Szkolni koordynatorzy: Agnieszka Stercuła, Jarosław Grzybowski.

łańcuch 2


Klasa VIIA, IVC i VIB w akcji. Pomagamy, mamy już blisko 200 metrów łańcucha dla dzieciaków.

 

W środę 14.11.2018 klasa IIIa była na bardzo ciekawej wycieczce. Zwiedzaliśmy Hutę Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim. Dzieci miały okazje zobaczyć jak powstają kryształy i jak wygląda praca ludzi na różnych stanowiskach. Hale i produkcja zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. To było na pewno ciekawe doświadczenie!

Tekst Anetta Oostenbrink

Foto Joanna Wołczek

 

Dzieci z klasy III a z zaangażowaniem podjęły pomysł wychowawczyni promujący czytelnictwo . Do klasy przybył miś, dla którego dzieci wymyślały imię.
Ostatecznie został misiem Łapką. Dzieciaki zabierają go do domu ,gdzie koniecznie muszą mu coś przeczytać :) rodzice robili swoim czytającym dzieciom zdjęcia i powstała fotogaleria. Każdego dnia ktoś inny zabiera do siebie Łapkę.
Każdy pomysł na czytanie jest dobry!
Może ktoś skorzysta?

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

20181113 081103

Uczniowie klasy III a wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Cetik "Patriotyczny kolaż". Dzieci wykonały prace zbiorowe. Wszyscy otrzymali wyróżnienia. 11.11.2018 w imieniu trzecioklasistów nagrody odebrała wychowawczyni Anetta Oostenbrink.

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

20181113 082627

Klasa IIIa 9.11.2018 uczestniczyła w uroczystości zasadzenia Dębu Niepodleglości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 07.11.2018 w Zespole Szkół Samorządowych odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej ze Stronia Śląskiego z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji „Promyk Słońca” z Wrocławia. Spotkanie prowadzone przez osoby niepełnosprawne celowało przekazem w savoir-vivre traktowania osób z różnymi niepełnosprawnościami. Rozmowa pozostawiła refleksję odnoszącą się do własnego życia, do odczuwania jego wartości i racjonalnego wykorzystania własnego potencjału. Odbyła się projekcja filmu przedstawiającego życie dwóch osób spośród prowadzących to spotkanie. Dziękuję Nauczycielom, Uczniom, Państwu: Pawłowi, Joannie, Magdzie. Organizatorkami spotkania były Panie: Sylwia Wołoszyn i Aleksandra Dumańska. Z uwagi na zainteresowanie dwóch stron; Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta współpracą w zakresie znoszenia barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością spotkanie to nie było ostatnim.

Link do filmu: http://www.promykslonca.pl/ksiazki/razem-w-pelnisprawni/

Dzisiaj otrzymaliśmy e-maila tej treści:
Witamy Was serdecznie i dzielimy się informacją o kolejnym, wspólnym sukcesie. Z radością możemy poinformować, że dokonaliśmy podsumowania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób organizowanym 16.10.2018 od godziny 12:00 do godziny 12:30 w całej Polsce. Policzyliśmy na podstawie sprawozdań, zdjęć oraz filmów osoby, które brały udział w biciu rekordu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania osób z całego kraju, współpracy instytucji, placówek i firm. Tym samym uroczyście informujemy, że aż 116 342 osób prowadziło resuscytację na 7 465 fantomach w 1 155 instytucjach.Oznacza to, że wspólnie pobiliśmy rekord z 2015 roku, który wynosił 92 049 osób. Było nas więc więcej o 24 299 osób, dziękujemy!!!Mamy jednocześnie nadzieję, że akcja przyczyniła się do zwiększenia społecznej świadomości jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia w nagłych sytuacjach.Liczymy na to, że za rok będzie nas jeszcze więcej. Liczymy na każdą szkołę, którą przeszkoliliśmy w ramach Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować i bezpłatnie przekazaliśmy sprzęt. Wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej i ZSS zaangażowanym w bicie rekordu dziękujemy i gratulujemy

Dnia 6 listopada odbył się konkurs wiedzy historycznej ,,100 LAT NIEPODLEGŁA" w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria klasy IV - V: I miejsce Dominika Śmiłowska 5D, II miejsce Julia Grzelak 5C i Lena Pawełka 5C, III miejsce Amelia Felusiak 5D. Druga kategoria klasy VI - VIII: I miejsce Dawid Milke 6B, II miejsce Milena Olszewska 6B i Bogdan Berber 8A, III miejsce Dawid Kubowicz 8A i Jakub Sumik 7C.
Wszystkim gratulujemy.
Organizatorzy: Elżbieta Waszak, Ewa Konik