Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

W dn. 5 marca 2019 r. odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

Wyłoniono reprezentację Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte W Stroniu Śl., która będzie uczestniczyła w etapie powiatowym Turnieju w Nowej Rudzie

 w składzie:   grupa I- uczniowie klas IV- VI

 1. Dawid Frodyma kl. VI a
 2. Wojciech Raś V c
 3. Marcin Mróz V c
 4. Dominik Sokołowski IV a

        grupa II – uczniowie klas VII,VIII, gimnazjum

 1. Paweł Roszczypała VIII a

Życzymy dalszych sukcesów . 

                    organizator etapu  Jadwiga Staśko

zdj4

W dn. 5 marca 2019r. odbyły się zajęcia dla uczniów klas VI z przedstawicielkami Głównego Urzędu Statystycznego w Wałbrzychu. Temat ćwiczeń - „ Jak poprawnie czytać dane statystyczne z Roczników Statystycznych”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli we wszystkich zadaniach: wyszukiwali dane, porównywali je, odczytywali informacje z wykresów.

Jadwiga Staśko

Kolejne zajęcia w klasie I A w ramach programu” Niesamowity świat higieny jamy ustnej” podkreślały znaczenie zdrowego odżywiania i jego wpływu na piękny uśmiech. Rozmawialiśmy nt. zdrowych przekąsek i unikania słodyczy. Zwieńczeniem zajęć były warsztaty kulinarne, w trakcie których uczniowie w grupach przygotowali sałatki owocowe jako alternatywę dla cukierków
i słodyczy. Było przepysznie, a co najważniejsze zdrowo.
Wych. Anita Mrozek

PUNKT INFORMACJI I KARIERY dla uczniów przede wszystkim klas siódmych i ósmych, rodziców i nauczycieli.
Do czerwca 2019r. w bibliotece w Szkole Podstawowej w Stroniu Śląskim w godzinach 14.00 -15.00, uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość skorzystania z Punktu Informacji i Kariery powołanego ze środków programu "Wczoraj i dziś sukcesem do jutra". Punkt Informacji i Kariery współpracuje z przedstawicielami różnych grup zawodowych. Spotkanie z właścicielką gospodarstwa agroturystycznego Panią Annną Macałek zainicjowali uczniowie klas siódmych i ósmych. Było to jedno ze spotkań w temacie pomysłu na firmę w naszym regionie. W marcu br. grupa uczniów planuje kolejne spotkanie z pracownikami w Ośrodku Jeździeckim w Nowym Gierałtowie. W dniu 20 marca w Zespole Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim, odbędzie się Forum Zawodoznawcze.

W klasie IIb 01.03.2019 r. pod opieką wychowawczyni U. Góreckiej odbyły się zajęcia z kodowania i programowania.
Dzieci zdobywały praktyczne umiejętności kodowania i programowania przy użyciu  gry: "ROBOTA MOUSE".
Uczniowie pracowali w grupach. Zasady były proste : należało zakodować ruchy robota - myszy, tak aby przechodząc przez labirynt myszka dotarła do sera. Z każdą kolejną planszą zwiększał się poziom trudności. Uczniowie świetnie radzili sobie zaznajamiając się z prostą technologią kodowania i rozwiązywania problemów.

Ogólnopolski program profilaktyczny " Niesamowity świat higieny jamy ustnej"

Klasy drugie : IIa i IIb pod opieką pań : E. Wądrzyk i U. Góreckiej wzięły udział w ogólnopolskim programie profilaktycznym edukacji stomatologicznej
"Niesamowity świat higieny jamy ustnej" przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B!

Celem programu było zaangażowanie dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych.
W ramach programu przeprowadzono w klasach cykl lekcji, na które zaproszono panią pielęgniarkę Irenę Kolczyńską. Program obejmował :
1. Film do obejrzenia z uczniami.
2. Arkusze z ćwiczeniami i grami pozwalającymi uczyć się o zdrowiu jamy ustnej.
3. Lekcje praktyczno - pokazowe z panią pielęgniarką.

Program zakończył się wykonaniem pracy konkursowej przez każdą klasę.

Dziękujemy pani Irenie za przeprowadzenie ciekawej lekcji z pokazem budowy zęba
i praktycznych ćwiczeń w szczotkowaniu zębów.

 

 

Nasza szkoła przekazała już pierwszy transport zebranych darów dla Hospicjum Dzieci Dolnego Śląska. Dziękujemy za wsparcie tego dzieła ! Prosimy o włączanie się do zbiórki, która trwa w tym roku do końca marca.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim
Koordynatorzy akcji : A. Mrozek, J. Grzybowski, A. Wierzbicka, A. Stercuła

 

Relacja z realizacji projektu „ Niesamowity świat higieny jamy ustnej” 

Klasa I A bierze udział w projekcie „ Niesamowity świat higieny jamy ustnej”.Program ten pomaga wciągnąć uczniów w wir nauki o zdrowiu jamy ustnej. Aby zajęcia były skuteczne zaprosiliśmy do klasy panią pielęgniarkę – Irenę Kolczyńską, której wiedza uzupełniła wiadomości pierwszoklasistów na temat „ Dlaczego zęby i dziąsła są tak ważne?”. Dzieci poznały i ćwiczyły najbardziej skuteczną i najwłaściwszą technikę mycia zębów ruchami wymiatającymi. Dziękujemy p. Irenie za bardzo ciekawą lekcję o zdrowiu.
Wychowawca : Anita Mrozek

 

22.02.2019 odbyła się wycieczka klas 7a i 8a do Wrocławia. Tym razem postanowiliśmy spędzić czas w Parku Trampolin oraz we wrocławskim ZOO. 
W parku JumpWorld uczniowie mieli do dyspozycji trampoliny, jumpliny, strefę akrobatyczną i basen z gąbkami. Mogli się wyskakać oraz sprawdzić zdolności równowagi. 
W ZOO wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych "Bliskie spotkania z małpami" oraz zwiedziliśmy Afrykarium.

 

19.02.2019r. W Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Ślaskim odbył się II-gi etap XIV Powiatowego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu i Pomocy Przedlekarskiej. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów klas V. Rozwiązywali test jednokrotnego wyboru składający się z 20 pytań. Komisja egzaminacyjna w składzie: 

 • Jarosław Grzybowski
 • Jadwiga Staśko
 • Maria Zimna

zakwalifikowała do III etapu następujących uczniów:

 • Z. KOBIAŁKA,
 • M. GANCARZ,
 • Z. SŁAWIK,
 • J. GRZELAK,
 • D. ŚMIŁOWSKA,
 • A. BRYK

Gratulujemy.
Uwaga:
Laureaci w dwuosobowych zespołach ułożą krzyżówkę z hasłem PROFILAKTYKA.
Pytania do krzyżówki mają dotyczyć zdrowia i pomocy przedlekarskiej (umieszczone obok diagramu); format A3 – termnin oddania 31 marca 2019r.

III-ci etap konkursu odbędzie się 05.04.2019r. Uczniowie w dwuosobowych zespołach będą wykonywać ćwiczenia praktyczne z pierwszej pomocy.

 

 

Dnia 19 lutego 2019 roku Szymon Sztuka z VIII B i Bartosz Wędziński z VIII A reprezentowali Szkołę Podstawową w Stroniu Śląskim w VI Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. B. Chrobrego w Kłodzku. Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych z powiatu kłodzkiego zmagali się z pięcioma zadaniami, które mieli rozwiązać w czasie 90 minut. Nasi reprezentanci zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce spośród niespełna 30 uczniów. Niestety niewiele im zabrakło, aby zakwalifikować się do etapu finałowego. Mimo wszystko GRATULUJEMY! 

 

25 stycznia 2019 - klasa IIIa na nartach biegowych - Zalew Stara Morawa.
Pogoda dopisała, trasa przyjazna dzieciom. Bardzo udany wyjazd,
polecamy innym:)

Dziękujemy bardzo Pani Dorocie Jezierskiej za trening oraz Panu
Bogdanowi Birówce za pomoc przy pieczeniu kiełbasek i przygotowanie
gorącej herbaty.

Tekst Anetta Oostenbrink, foto Urszula Sienkiewicz