Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

Nasza szkoła włączyła się w akcję stowarzyszenia Pro Salute na rzecz dzieci z dystrofią mięśniową, podopiecznych Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Aby pobić rekord musimy zrobić łańcuch min. 152 km (wszystkie szkoły). Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha - w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób do zrobienia długiego łańcucha, to oni dadzą radę walczyć z chorobą. Szkolni koordynatorzy: Agnieszka Stercuła, Jarosław Grzybowski.

łańcuch 2


Klasa VIIA, IVC i VIB w akcji. Pomagamy, mamy już blisko 200 metrów łańcucha dla dzieciaków.

 

W środę 14.11.2018 klasa IIIa była na bardzo ciekawej wycieczce. Zwiedzaliśmy Hutę Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim. Dzieci miały okazje zobaczyć jak powstają kryształy i jak wygląda praca ludzi na różnych stanowiskach. Hale i produkcja zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. To było na pewno ciekawe doświadczenie!

Tekst Anetta Oostenbrink

Foto Joanna Wołczek

 

Dzieci z klasy III a z zaangażowaniem podjęły pomysł wychowawczyni promujący czytelnictwo . Do klasy przybył miś, dla którego dzieci wymyślały imię.
Ostatecznie został misiem Łapką. Dzieciaki zabierają go do domu ,gdzie koniecznie muszą mu coś przeczytać :) rodzice robili swoim czytającym dzieciom zdjęcia i powstała fotogaleria. Każdego dnia ktoś inny zabiera do siebie Łapkę.
Każdy pomysł na czytanie jest dobry!
Może ktoś skorzysta?

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

20181113 081103

Uczniowie klasy III a wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Cetik "Patriotyczny kolaż". Dzieci wykonały prace zbiorowe. Wszyscy otrzymali wyróżnienia. 11.11.2018 w imieniu trzecioklasistów nagrody odebrała wychowawczyni Anetta Oostenbrink.

Tekst i foto Anetta Oostenbrink

20181113 082627

Klasa IIIa 9.11.2018 uczestniczyła w uroczystości zasadzenia Dębu Niepodleglości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 07.11.2018 w Zespole Szkół Samorządowych odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej ze Stronia Śląskiego z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Fundacji „Promyk Słońca” z Wrocławia. Spotkanie prowadzone przez osoby niepełnosprawne celowało przekazem w savoir-vivre traktowania osób z różnymi niepełnosprawnościami. Rozmowa pozostawiła refleksję odnoszącą się do własnego życia, do odczuwania jego wartości i racjonalnego wykorzystania własnego potencjału. Odbyła się projekcja filmu przedstawiającego życie dwóch osób spośród prowadzących to spotkanie. Dziękuję Nauczycielom, Uczniom, Państwu: Pawłowi, Joannie, Magdzie. Organizatorkami spotkania były Panie: Sylwia Wołoszyn i Aleksandra Dumańska. Z uwagi na zainteresowanie dwóch stron; Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta współpracą w zakresie znoszenia barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością spotkanie to nie było ostatnim.

Link do filmu: http://www.promykslonca.pl/ksiazki/razem-w-pelnisprawni/

Dzisiaj otrzymaliśmy e-maila tej treści:
Witamy Was serdecznie i dzielimy się informacją o kolejnym, wspólnym sukcesie. Z radością możemy poinformować, że dokonaliśmy podsumowania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób organizowanym 16.10.2018 od godziny 12:00 do godziny 12:30 w całej Polsce. Policzyliśmy na podstawie sprawozdań, zdjęć oraz filmów osoby, które brały udział w biciu rekordu. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania osób z całego kraju, współpracy instytucji, placówek i firm. Tym samym uroczyście informujemy, że aż 116 342 osób prowadziło resuscytację na 7 465 fantomach w 1 155 instytucjach.Oznacza to, że wspólnie pobiliśmy rekord z 2015 roku, który wynosił 92 049 osób. Było nas więc więcej o 24 299 osób, dziękujemy!!!Mamy jednocześnie nadzieję, że akcja przyczyniła się do zwiększenia społecznej świadomości jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia w nagłych sytuacjach.Liczymy na to, że za rok będzie nas jeszcze więcej. Liczymy na każdą szkołę, którą przeszkoliliśmy w ramach Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować i bezpłatnie przekazaliśmy sprzęt. Wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej i ZSS zaangażowanym w bicie rekordu dziękujemy i gratulujemy

Dnia 6 listopada odbył się konkurs wiedzy historycznej ,,100 LAT NIEPODLEGŁA" w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria klasy IV - V: I miejsce Dominika Śmiłowska 5D, II miejsce Julia Grzelak 5C i Lena Pawełka 5C, III miejsce Amelia Felusiak 5D. Druga kategoria klasy VI - VIII: I miejsce Dawid Milke 6B, II miejsce Milena Olszewska 6B i Bogdan Berber 8A, III miejsce Dawid Kubowicz 8A i Jakub Sumik 7C.
Wszystkim gratulujemy.
Organizatorzy: Elżbieta Waszak, Ewa Konik

Konkurs skierowany był do uczniów klas 8 szkoły podstawowej oraz uczniów klas 3 gimnazjalnych w Stroniu Śląskim. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim oraz  motywowanie uczniów do doskonalenia metod nauki słownictwa w języku

niemieckim, zachęcanie  do poszukiwania metod skutecznej nauki i powtórki słownictwa.

Wyniki:

1 Miejsce: Maja Leszczyńska kl. VIII b

2 Miejsce: Bartosz Wędziński kl. VIII a

3 Miejsce: Bartosz Jasik kl. VIII a

Gratulujemy!

Aneta Soroko

Dnia 17.10.2018 obyły się obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę pod hasłem „Szkoły dla Niepodległej” w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Samorządowych. Dzień ten przebiegał następująco:
-klasy I – III - dzień projektowy pod hasłem „100 lat dla Niepodległej”.
- klasy IV – „Bieg dla Niepodległej” – park miejski przy szkole
- klasy V- VIII, uczniowie ZSS – „Spacer dla Niepodległej” .
Ostatnim akcentem obchodów było wspólne zdjęcie „Sto lat" z drona na boisku szkolnym.

Dziękujemy Panu Kazimierzowi Szkudlarkowi za bezpłatne wykonanie zdjęć.

Dnia 17.10. 2018 roku na Orliku w Stroniu Śląskim odbyły się Rejonowe Zawody w piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna zdobyła drugie miejsce. Gratuluję.
Szkolnym opiekunem był Pan Marek Balicki

W klasie IIb na zajęciach z edukacji informatycznej uczniowie korzystali z tablicy interaktywnej.
Pierwsze zajęcia wzbudziły u uczniów duże zainteresowanie i zaangażowanie.
Trening manualny – poprzez rysowanie kształtów, wypełnianie kolorami, wzorami, ćwiczenia w pisaniu
wykorzystując tablicę w linię i w kratkę, to podstawowe umiejętności z jakimi uczniowie mieli okazję się zapoznać.