Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

Uczniowie klasy I A z wych. Anitą Mrozek przygotowali uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Rodzice na tę okazję przygotowali poczęstunek. Było ciasto, kawa, herbata, występy artystyczne i wspólna zabawa z kochanymi seniorami. Każdy wnuk samodzielnie przygotował symboliczny prezent. To bardzo klimatyczne spotkanie stanowi dowód miłości, wdzięczności i szacunku należnego każdej babci i dziadkowi.

Resized 2

Już tradycją w naszej szkole jest, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizujemy konkurs „Szkolne kolędowanie”. Spotkanie sprzyja zaprezentowaniu muzycznych talentów. To również okazja, aby poznać kolędy i pastorałki mniej znane lub zapomniane. W dniu 09.01.2019r. w naszej szkole zgromadzili się uczestnicy tegorocznego konkursu wraz ze swoimi bliskimi. W konkursie wystąpiło 38 uczniów z klas I-VI, w dwóch kategoriach wiekowych. Jury przyznało miejsca następującym uczestnikom: klasy I-III I miejsce – Lena Matkowska kl. Ic , Marcel Krawiec kl. Ic, Kacper Pliniewicz kl. Ic II miejsce – Karolina Nowakowska IIb III miejsce – Jasmin Birówka kl.IIIa

Klasy IV-VIII I miejsce – Kinga Krawiec kl. Vd, Zuzia Gałecka VIb II miejsce – Julia Majchrzak kl. IVb, Natalia Kordyjaczna IVb III miejsce – Dominik Sokołowski kl. IVa

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok – organizatorzy: p. Aleksandra Dumańska, p. Małgorzata Jezierska, p. Ewa Kozłowska, p. Joanna Jasionowska, p. Anna Maczkowska.

20.01.2019r. laureaci szkolnego konkursu kolęd: Lena Matkowska, Marcel Krawiec, Kacper Pliniewicz z klasy I c , Kinga Krawiec z V d i Zuzia Gałecka z VIb wzięli udział w "Międzypokoleniowym kolędowaniu".

Dnia 11.01.2019  dzieci z klasy IIb  miały zajęcia na Czarnej Górze.

Uczyły się zjeżdżać na nartach. Serdecznie dziękujemy za profesjonalne podejście do dzieci  począwszy od udostępnienia i dobrania sprzętu w Wypożyczalni Sprzętu Zimowego na Czarnej Górze  u pana Piotra Jakubca  - wspaniała i miła obsługa, sprzęt na najwyższym poziomie, idealnie dobrany.

Dziękujemy i szczerze polecamy Szkółkę Narciarską Czarna Góra pana Roberta Kowalczyka.

Doświadczenie, fachowość, kompetentność instruktorów, w tym nieoceniona pomoc rodziców i jednocześnie instruktorów:  pana Szczyrka, państwa Mroczków, pana Michalaka, pomoc pani Sordyl, pana Macha, pani Pucztarskiej, pana Podolaka sprawiły, że na stoku czuliśmy się bezpiecznie.

Imponujące podejście do dzieci, instruktorzy szkolący uśmiechnięci, z pasją, sprawili, że dzieci nie chciały wracać do domu, a po pierwszych zajęciach nie było dziecka, które nie potrafiłoby samodzielnie zjechać ze stoku i zatrzymać się.

Po zajęciach rodzice zaprosili dzieci na gorącą czekoladę z bitą śmietaną i naleśnikami. A od pani Oli Andrzejak  porcja frytek dla każdego.

Zdjęcia robione na stoku przez panią Agnieszkę będą wspaniałą pamiątką dla każdego.

Gorące podziękowania od dzieci i wychowawczyni U. Góreckiej.

 

Przyszła zima, więc dzieci z klasy III a piosenką zachęcają wszystkich do dokarmiania ptaków. Śpiewają wszyscy a ilustracje wykonała samodzielnie Gabrysia Tomaszewicz. :-)

Dnia 08.09.2019 r. klasy Ia i IIb pod opieką nauczycieli : p. Anity Mrozek i p. Urszuli Góreckiej wybrali się do Kłodzka na przedstawienie pt. "Pszczółka Maja". 

Tematem przewodnim spektaklu Narodowego Teatru Edukacji im A. Mickiewicza z Wrocławia było mądre przysłowie " Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Dzieci razem z bohaterami przeżywały pięknie opowiedzianą historię pszczółki Mai. W trakcie trwania spektaklu mali widzowie mogli się przenieść na teatralną łąkę, podziwiać piękno przyrody, uczyć się szacunku dla nawet najmniejszego istnienia. Główna bohaterka Maja i jej towarzysz Gucio pokazali jak należy postępować w życiu, by nigdy nie przechodzić obojętnie gdy komuś dzieje się krzywda. 

Przedstawienie dzieciom bardzo się podobało.

Rodzicom dziękujemy za pomoc w trakcie wycieczki.

9.01.2019r. grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim ( Projekt „ Wczoraj i dziś sukcesem na jutro-„Zajęcia przyrodnicze dla uzdolnionych z eksperymentowaniem) uczestniczyli w zajęciach, gdzie:

• uczyli się rozpoznawać dzikie zwierzęta,
• uczyli się zachowania w kontakcie z dzikim zwierzętami,
• poznawali język łowiecki (słuchy, trzeszcze , skoki, basior, ambona, chwost,
fajki, farba…),
• oglądali trofea, poroża zwierząt,,
• poznawali akcesoria łowieckie- wabiki,
• kształtowali postawę dotyczącą zjawiska nadmiernej liczebności niektórych gatunków zwierząt łownych i konieczności ich eliminacji ze środowiska pewnej ich liczby poprzez odstrzał

Dziękuję p. Sylwestrowi Dębnemu -członkowi Koła Łowieckiego „Darz bór” Lądek-Zdrój oraz p. Łukaszowi Głowackiemu -pracownikowi Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego za przeprowadzenie zajęć- M. Zimna-nauczyciel przyrody.

Uczniowie klas czwartych zaprojektowali gry planszowe, dotyczące tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W Internecie zasięgnęli informacji o znaczeniu znaków drogowych oraz o sposobach powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach.

Z Internetu korzysta coraz więcej młodszych dzieci. Wraz z rozszerzającym się dostępem do technologii, zwiększa się skala zagrożeń, które mają wpływ na funkcjonowanie dzieci.Młody użytkownik Internetu nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożeń, dlatego powinien poznać zasady bezpiecznego poruszania się w sieci.
Na podstawie opracowanego scenariusza, wychowawcy klas I-III przeprowadzili zajęcia pt.: "Bezpieczny w Sieci". Celem zajęć było kształtowanie postawy bezpiecznego użytkownika Internetu, nabywanie umiejętności zachowania się w krytycznej sytuacji oraz poznawanie zagrożeń jakie niesie Internet. Kolejnym etapem działań było wykonanie gazetki "Bezpieczny w Sieci", na której zamieszczono ważne informacje dla uczniów oraz rady dla rodziców i linki do przydatnych stron. Została zorganizowana wystawa prac plastycznych "Przyjaciele z Sieci".

20.12.2018 klasa7a uczestniczyła w warsztatach pieczenia i dekorowania pierniczków. Bardzo dziękujemy pani Renacie Kaweckiej i uczniom Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim którzy przeprowadzili warsztaty. 

Uczniowie dowiedzieli się jak można samodzielnie zrobić lukier oraz w jaki sposób przygotować ciasto na pierniczki. Wszystkie ciastka były pyszne i pięknie ozdobione. Każdy mógł malować wzory i zdobić ciastka według własnego pomysłu.

Święta Bożego Narodzenia już niebawem. Kojarzą się nam z choinką, barszczem, pierogami z kapustą i grzybami, karpiem…

Dla wielu przedświąteczną tradycją jest pieczenie ciasteczek. Zapach pieczonych pierniczków, cynamonu, imbiru, kardamonu, goździków, gałki muszkatołowej od zawsze kojarzy się ze świętami.

19 grudnia 2018r. klasa VIII „b” uczestniczyła w warsztatach kulinarnych –„Pieczenie i lukrowanie pierników”.

Dziękujemy p. Renacie Kaweckiej za przeprowadzenie zajęć i przekazanie cennych informacji na temat przepisów na piernikowe ciasta i lukier.

Wychowawca klasy-Maria Zimna

W bieżącym tygodniu, w radosny, świąteczny nastrój wprowadził wszystkich zapach pierników, które uczniowie z klasy I A ozdabiali lukrem wg własnego upodobania. Smakowite ciasteczka dzieci przygotowały na klasowe, uroczyste spotkanie wigilijne. 

Wych. A. Mrozek