Co się dzieje
images/100_lat_n.jpg

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim  |  ul. Kościuszki 57  |  57-550 Stronie Śląskie  |  Tel: (74) 814 12 31  |  Email: spstronieslaskie(at)wp.pl 

21.06.2018 - zwiedzanie okolicy- Góra Oliwna Bolesławów, Kamienica, pokaz dojenia kóz w gospodarstwie agroturystycznym.

Klasa 6a na zajęciach sportowych z elementami samoobrony w klubie Niedźwiedzie.

 • Prowadzenie zajęć Pan Andrzej Augun

konkurs wakacyjny

14 czerwca 2018r. uczniowie klasy V „a” i V „b” ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim odbyli wycieczkę do Jaskini Macochy w Czechach.

Celem wycieczki było:

 • omówienie procesów i formy krasowych (powstawanie jaskiń, szaty naciekowej);
 • przedstawienie jaskiń, jako archiwów geologicznych (historia rozwoju i zasiedlania jaskiń);
 • scharakteryzowanie działań na rzecz zachowania cennych elementów środowiska.

Dziękujemy rodzicom: p. Milke, p. Cieślak, p. Mach, p. Malcharek i p. Ezeryńskiej oraz firmie przewozowej „Manikar” za pomoc w organizacji.
Wychowawcy klas: J. Stasko, M. Zimna

Rajd bociana zdjęcia klas szóstych. Niektóre zadania podczas rajdu: składanie się w literę wykonanie przedmiotu użytecznego, przejście klasy przez tunel.

05.06.2018

PicsArt 06 05 05.09.45

10.06. 2018 wybraliśmy się na wycieczkę pieszą do Kuźni Alchemicznej w Kątach Bystrzyckich. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach prowadzonych przez geologa pana Piotra Guta. Były to aktywne zajęcia rozpoznawania i klasyfikowania minerałów. Ćwiczyliśmy badanie takich cech minerałów jak twardość, barwa i rysa. Odwiedziliśmy również Skalne Rozłupisko, gdzie wśród skał bazaltowych z pobliskiego wulkanu szukaliśmy ciekawych okazów minerałów.
W Plenerowym Muzeum Skał i Minerałów Dolnego Śląska zobaczyliśny duże okazy geologiczne pochodzące z naszego regionu. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji czwartej części projektu Cztery Żywioły- Ziemia.

 

„Jestem bezpieczny…” to temat corocznego turnieju wiedzy dla uczniów klas trzecich, który odbył się 04 czerwca 2018 r. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczniowie wykazali się wiedzą w zakresie bezpieczeństwa w domu, w szkole, na drodze oraz na placu zabaw.
Turniej składał się z trzech części. Pierwsza część- zadania zamknięte, druga- zadania otwarte, trzecia-plakat dotyczący bezpiecznego poruszania się po drogach, zachęcający do noszenia odblasków.
Turniej jest podsumowaniem szeregu działań, podjętych na rzecz bezpieczeństwa wśród uczniów klas młodszych w bieżącym roku szkolnym.
Dziękujemy Fundacji Pomocy Chorym i Dzieciom „Kubuś” www.fundacja-kubus.pl za podarowanie nam odblasków –breloczków, które otrzymali wszyscy uczniowie z klas I-III.

 

Uczniowie klas IV-VII Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim po raz kolejny brali udział w ogólnopokim konkursie przyrodniczym.

Celem konkursu było promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększenie świadomości wobec zagrożeń środowiska naturalnego.
W województwie dolnośląskim do konkursu przystąpiło 861 uczniów.
Wyniki:
Klasy 4-5:
OLSZEWSKA MILENA - 22 miejsce
TOMASZEWICZ BORYS -28 miejsce
MACH JAKUB -32 miejsce
SKOWRON MILENA -39 miejsce
ŚMIŁOWSKA DOMINIKA - 40 miejse

Klasy 6-7:
ODWAŻNY KACPER -31 miejsce
AUGUN IGOR - 33 miejsce
WĘDZIŃSKI BARTOSZ -36 miejsce
MARGOWNICZY JAKUB -38 miejsce
KRUCZEK DOMINIKA -38 miejsce
JASIK BARTOSZ -39 miejsce
CZERNIAK JAKUB -46 miejsce
Gratulacje.
Szkolni koordynatorzy: Maria Zimna, Dorota Jaworek

Uczeń klasy IV „a” Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Stroniu Śląskim- MATEUSZ GANCARZ zajął II miejsce w wojewódzkim konkursie fotograficznym pt. ”Zabytki parków krajobrazowych”.

Organizatorem konkursu był Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych O/Jelenia Góra .
Celem konkursu było:

 • odkrywanie wartości historycznych i kulturowych dotyczących cennych obiektów zabytkowych na terenie parków krajobrazowych Dolnego Śląska
 • rozwijanie zdolności artystycznych w fotografowaniu dziedzictwa kulturowego

Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się 6 czerwca 2018r. podczas imprezy edukacyjnej pt. ”Festyn Pełen Atrakcji”, organizowanej przez Związek Gmin Karkonoskich .
Gratuluję-Maria Zimna-nauczyciel przyrody, szkolny koordynator.

2018 r w Szkole Podstawowej w Stroniu Śląskim odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu „Tylko jedno zdrowie mam, więc o nie dbam”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas trzecich. Pierwszy etap odbył się w każdej z zainteresowanych szkół a drugi w naszej szkole .

Udział w II etapie konkursu wzięli reprezentanci szkół :

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Żołnierzy z Monte Cassino Polanica - Zdrój
 • Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „ Edukator” Polanica -Zdrój
 • Szkoła Podstawowa im. gen. Sikorskiego Ołdrzychowice Kłodzkie
 • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka Lądek Zdrój
 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte Stronie Śląskie.

Każda drużyna składała się z trzech osób. Mieli do wykonania takie same zadania :

 1. Test wiedzy o zdrowiu.
 2. Łamigłówka.
 3. Krzyżówka.
 4. Ułożenie, pokolorowanie i opisanie puzzli przedstawiających znaki drogowe.
 5. Zadania do losowania.
 6. Ułożenie piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.
 7. Prawidłowy skład apteczki.

 

Wszystkie zadania oceniała i punktowała komisja konkursowa w składzie :

 1. Pan Wojciech Ziobro – przewodniczący
 2. Pani dr Anna Zając
 3. Pan Ireneusz Falewicz.

W charakterze konsultanta wystąpiła Pani Irena Kolczyńska.

W efekcie przyznano miejsca:

I miejsce- Szkoła Podstawowa z Ołdrzychowic Kłodzkich w składzie: Iga Dąbrowska, Maja Smółka, Miłosz Sydorko

II miejsce- Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy z Monte Cassino z Polanicy- Zdroju w składzie: Marcel Lang, Lena Skorupa, Julia Kalus

III miejsce – Szkoła Podstawowa ze Stronia Śląskiego w składzie: Zuzanna Cudera, Marika Drąg- Mączyńska, Bruno Bożek

IV miejsce – Szkoła Podstawowa „ Edukator z Polanicy- Zdroju w składzie: Antoni Cygoń, Mikołaj Arcinowski, Cyprian Płucienniczak

V miejsce Szkoła Podstawowa z Lądka – Zdroju w składzie: Maja Fil, Maja Bednarczyk, Bartłomiej Bidziński.

Gratulujemy i dziękujemy za udział !

 

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminę Stronie Śląskie.

Fundatorem poczęstunku była Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Stroniu Śląskim.

Firma Maito Consulting ufundowała wszystkim uczestnikom soczki, a szkołom, które zajęły I, II i III miejsce - piłki.

Serdeczne podziękowania dla Pani Izabeli Madeły i Pani Alicji Kukień za upieczenie pysznych ciast.

Fundatorem odblasków w zakresie treści dotyczących bezpieczeństwa zawartych w zadaniach konkursowych była Fundacja Pomocy Chorym i Dzieciom KUBUŚ https://www.fundacja-kubus.pl

Organizatorami konkursu byli: 

Ewa Kozłowska, Aleksandra Dumańska, Małgorzata Jezierska, Anetta Oostenbrink.

To, jaki będzie świat zależy od nas samych, a wspólnie i w zgodzie z innymi możemy wszystko. W imię tych haseł 18.05.2018 zorganizowaliśmy w naszej szkole "Dzień bez Przemocy". Uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez panie Aleksandrę Dumańską i Dorotę Jezierską z klasą VIa oraz przez uczniów z klas IV -VII, zatańczyli taniec integracyjny Belgijkę oraz wysłuchali prezentacji muzycznych. Celem tego Dnia było uświadomienie jak ważne jest koleżeństwo i eliminowanie zachowań przemocowych. Bo przemoc to nie tylko agresywne zachowania. Przemoc to także przyzwolenie na to, by innym działa się krzywda na naszych oczach. W ramach Dnia bez Przemocy zorganizowany został również konkurs plastyczny "Mój najlepszy przyjaciel". Oto wyniki konkursu: I miejsce Karol Sypek kl6a Marika Drąg kl3a II miejsce Klaudia Młynarczyk kl6a Bartosz Jasik kl7a Igor Nuckowski kl6c III miejsce Martyna Michalak kl 5b Bruno Bożek kl 3a Kaja Palińska kl3a Kaja Palińska kl3a Wyróżnienia Laura Durmaj kl 1 Dawid Durmaj kl 1 Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, Radzie Rodziców, wychowawcom klas, harcerzom z drużyny Trampy, oraz uczestnikom.

We wtorek 22 maja 2018 lądeckie Arboretum przyjęło nas chłodnym porankiem oraz oszałamiającymi zapachami. Pan Rafał Szatan od razu nawiązał dobry kontakt z uczniami i w bardzo jasny, ciekawy sposób przekazywał informacje dotyczące świata roślin nie tylko tych, które rosły w arboretum. Dzieci było sporo, bo uczniowie klasy IIa i III a , ale wszyscy byli zdyscyplinowani i aktywnie brali udział w zajęciach.

Przygotowane w pobliżu ognisku ogrzało lekko zmarzniętych , każdy mógł też upiec sobie kiełbasę . Później wyruszyliśmy z panem Sylwestrem Tomaszewiczem na zwiedzanie okolicy, w tym interesującej ścieżki edukacyjnej. Odwiedziliśmy źródełko św. Jadwigi, Stawy Biskupie oraz „ oślą łączkę”. Była to bardzo piękna lekcja przyrody. Dziękujemy serdecznie Panom Rafałowi Szatanowi, Sylwestrowi Tomaszewiczowi oraz mamom, które były razem z nami na wycieczce. 

Anetta Oostenbrink, Ewa Kozłowska
Tekst i foto Anetta Oostenbrink

Dnia 15.05.2018 dzięki uprzejmości pana Rafała Szatana i państwa Mroczków klasa Ib z wychowawczynią U. Górecką zwiedziła lądeckie Arboretum - leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych. Pan Rafał poprowadził dzieci leśną ścieżką dydaktyczną opowiadając bardzo ciekawie na temat okazów i unikatowych gatunków roślin.
Uczniów szczególnie zachwyciła "Królewska kolekcja różaneczników".
Wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i pełne wrażeń.
Dziękujemy za interesującą i wyjątkową lekcję przyrody.